Bizony, azért nálunk a kicsi gazdaságunkban sem minden fenékig tejfel. Egy terhesség, egy születés szinte mindig ingatag folyamat, mindig jelen van az eshetőség a komplikációra. Hiába, egy élet készül önállósodni. Az, hogy az előző pár hét, hónap alatt hogyan fejlődött, hogy mindent megkapott-e apai, anyai oldalról, az pont a születéskor és az első pár órában derül ki. Addig védve volt, „nem volt más dolga”, mint fejlődni. Most viszont elérkezett az idő a világra jövetelre. Ezek nagyon érzékeny órák. Erősnek lenni a megszületésre, képesnek lenni önálló légvételre, kiadni az első hangokat, hogy anya megtaláljon, észre vegyen, segítsen, lábra állni, de legalábbis elkúszni az életet jelentő cicikig. Az életben soha még ennyi munkája nem lesz az újszülöttnek.

És ez félelmetes és csodálatos! Csoda, ahogy a természet az esetek nagy többségében elrendezi a dolgokat, és félelmetes, mert mi, kívülállók nem sokat tehetünk. Együtt nyögünk, együtt nyomunk, biztosítjuk a kényelmes fekhelyet, de másban nagyon nem tudunk segíteni. Ez kettejük dolga, a születő és a szülő hatalmas csapatmunkája.
Sajnos azonban van, amikor nem következik be a várva-várt csoda. Van, amikor valami, valamikor félresiklik, és a kicsi hátránnyal indul...vagy el sem tud indulni az életben. Szomorú.
Ez történt nálunk is tavaly. Harmadik anyakecskénknél megindult az ellés. Sejtettük a pocakméretből, hogy több kicsit hordoz. Láttuk a tüneteket, kapart, kereste a helyét, lefeküdt, fölkelt. Szépen haladt a folyamat. Aztán egyszer csak megindultak a tolófájások. Anyakecsónk nyomott, és csak nyomott. Semmi. Még a vízzel teli burok sem akart távozni, ami tágítaná és nedvesítené a szülőcsatornát, annyira szűk volt a péra nyílása. Jött a jól begyakorolt gátvédelem. Kicsi kecske hatalmas anyai visítások árán megszületett. Anyája nagyon örült, kicsit lecsutakoltam, elétettem, azonnal tisztára nyalta.
A szülés azonban folytatódott. Megjelent egy láb... aztán még egy. És semmi. Csak nyomott az anya, csak nyomott. Látszott, hogy itt bizony baj van. Kiáltottam a férjemnek, de ő még jobban tanácstalan volt. Persze, hiszen én jártam jobban utána a kecskeszülésnek, a felelősség is az enyém. Teljesen szabálytalanul, néhány anatómia cikket és szülésélettan tanulmányt átolvasva, pár videót megnézve kénytelen voltam a lábacskák mellett benyúlni a szülőcsatornába. A két láb úgy tűnt, egy pár, a feje viszont elakadt a kicsinek. Fejtetővel akart előre kibújni. Nincs idő várakozni, cselekedni kell. Élet-halál küzdelem folyik. Nosza, visszanyomtam a fejét és a másodszorra előbukó lábat is egy kicsit, majd sikerült az állát megemelnem, így anyai nyomásra bevezettem a fejét a szülőcsatornába. Enyhe húzással segítettem világra a kicsit.
Szép lett volna a történet, azonban a kicsi vett két levegőt, és többet meg sem mozdult. Hiába dörzsölgettük. A szíve alig dobogott, a nyelve lila volt már. Elvesztettük sajnos. Valami történt szülés közben, hiszen egy szép fejlett kis bak volt. Nagyobb, mint az elsőszülött nővére. És mégis. Lehet méhlepény? Vagy túlnyúltak az idegek, ahogy beakadt a feje? Bármi lehetett. Már sosem tudjuk meg. Anyát viszont sikerült így megmenteni, hiszen az állatorvos még órák múlva tudott volna csak kijönni. Kitolási szakban lévő anyát még órákig váratni.... na ez a kínzás.
A kicsi lány kecske sincs túl jól, neki a mellső lábai állnak furán. Gondolhatnánk fertőzésre, tápanyaghiányra, genetikára. Sokat gondolkodtunk.
Kizártuk a tartási hiányosságot, hiszen már két anyánk is szült, egészséges gidákat. Ugyanazt eszik, ugyanúgy tartjuk őket. A fertőzést ugyanezen okból kizártuk. Genetika? Egyéb méhen belüli ártalom? Sosem tudjuk meg. Sajnos így nem lesz sokáig életben ez a kicsi gödölye sem.
Ugyanakkor, ha genetikai gond, el kell gondolkodnunk az anyakecske sorsán is. (Apakecskének csodaszép gidái születtek a gazdájánál is, és már nálunk is.) Szeretjük, csodaszép fehér anya, de mégiscsak haszonállat. Tartsuk még? Ne tartsuk? Mi legyen?
Rettenetes dolog életről, halálról dönteni. Az orvosoknak könnyebb. Nekik az életre kell törekedni. A gazdának sokkal nehezebb. Nekünk már figyelembe kell venni a várható és az elmaradt hasznot, a megtérülést, és mindenek előtt az állat egészségét, jólétét, szenvedésmentes életét, humánus halálát. És minderről dönteni kell. Mindig, nap, mint nap. És ez nagyon nehéz. Meghozni egy olyan döntést, amit a természet már meghozott korábban. Nekünk csak rá kell bólintani, el kell fogadni. Egy dolgot tehetünk, minden tőlünk telhetőt megteszünk. Hogy az ilyen esetek után is tudjuk folytatni a gazdálkodást, hogy tudjuk, ez benne van a pakliban, és tudjuk, nem rajtunk múlott ennek a két kicsi gidának a sorsa.
Nagy levegőt kell venni, és folytatni kell.
Remélem, idén nem lesz komplikáció. A tavalyi három anyából kettő van meg. A fent említett csodaszép anyakecske végülis elkerült egy másik családhoz a gidájával együtt. A kicsi lába csodák csodájára meggyógyult. Maszíroztam, illetve az anyjának rengeteg bodzaágat vágtam, hátha az anyatejen keresztül tudok a kicsin segíteni. Sikerült! De ez egy másik bejegyzésre tartozik.
Jelenleg a két "öreg" mami, illetve négy előhasú fiatalasszony élvezi a mindenórás lét örömeit.
 |
Idén is ikrek lesznek a főmaminál (Sári) |
 |
Már nagyon elege van. Ő a másik a tavalyiak közül. (Zsóka)
|