Mielőtt nekiálltunk kertezni, rengeteg könyvet elolvastam, nagyon sok netes oldalt átböngésztem (akkor még volt időm), így egyértelművé vált számomra, hogy nálam a növénytermesztés egyetlen útja a vegyeskultúra. Egymás mellett sosincs ugyanaz a növény, a szomszédok meghatározott rendszer szerint kerülhetnek egymás mellé. Nem nehéz elsajátítani, és így az ötödik kertes szezonunk elején már világosan látszik, vegyszermentesen lehet zöldséget termeszteni, és a vegyeskultúra egy használható módszer erre.
Nyár végére egy nagy káosznak látszik a külső, avatatlan szemlélő által a kert. Főleg a szomszédoknak szúrja a szemét, akik esküsznek a monokultúrára. Nem értik, hogyan lehet, hogy nálunk ugyanolyan buja a veteményes, mint mellette a kaszáló minden vegyszer és egész szezonon át tartó kapálás nélkül. És főleg hogyan tudja eltartani immár hattagú családunkat 140 négyzetméter (na jó, azért nem egészen, olyan 10 hónapig csak, és krumplit azért kell vennünk, és káposztákat).
Az első, ami a földbe kerül a répa-hagyma kombó. Ezt Sulyok-Siklós: Vetéstől a tálalásig című könyvéből tanultam. Évek óta védik egymást szorgalmasan. Ez a nyári hagyma, amint kibújik már esszük is újhagymaként, és végig kisér egész nyáron át.
 |
Répa, hagyma mag, répa, dughagyma, minden évben jól bevált rendetlenségnek tűnő rend |
Amire még rájöttem a sok olvasás alatt az az, hogy ami fut, azt futtassuk FELFELÉ, közé pedig mehet elővetemény, vagy másodvetés. Így vetettem tavaly a cukorborsót a tökök helyére, ÉS a tökmagokat is, botokkal megjelölve. A cukorborsó egy idő után szépen nedvesen tartotta a földet, mire lekerült csodaszép tökféle növendékek (spárgatök, sütőtök, istengyalulta tök, patisszon, takarmánytök) maradhattak erősen, egészségesen.
Ami az én találmányom (illetve még nem láttam sehol hasonlót) az az uborka előveteményeként a retek-sali kombináció. Az alábbi képen jól látszik miről beszélek, az uborkahálót később húzzuk rá a karókra. Így lehet locsolni is az uborkát (további virágzásra és termelésre buzdítva) úgy, hogy maga a termés ne kapjon vizet, ne keseredjen meg. Közötte pedig rengeteg saláta elfér ember, állat kedvence a hosszú téli hónapok után. És hát ugye nedvesen tartja az ubi földjét, árnyékot ad, gaznövekedést gátol. A növendék csibék első zöld takarmánya, és mi is dugig esszük belőle magunkat.
|
Ubikarók, közöttük uborkamag, köztesként sali, a retkeket már kiettük
|
További helykihasználásként a paradicsom közé szoktam a karalábét. Szintén nagymamám Sulyok-Siklós könyve. Nagyon bevált, évek óta ezt teszem.
További észrevételem az, hogy ami nőni akar, azt hagyom nőni. Minden évben van egy-két eltévedt paradicsom, paprika, tökféle, káposztaféle palánta (a kaporról már nem is beszélek, az már az egész kertben jelen van, fő védnökként). Ezek az előző évekből a földben maradt magból bújtak, volt hogy évekkel korábbról maradt ott, túlélte a teleket, az ásásokat, kapálógépezéseket. Az a tapasztalat, hogy ezek a legerősebb növények. Tavaly pl a gomba elvitte majdnem az összes paradicsomot (az a csúnya fekete, ami ellen nincs védekezés, bár néhányan próbálkoznak ezzel-azzal). A cékla között kikelt 2 paradicsom mag. Gondoltam példát veszek róluk, és a ki nem kelt céklamagok helyét nem célkával pótlom (valami miatt nem érezték ott jól magukat), hanem a maradék paradicsompalántákat tettem. Ami megmaradt, szépen fejlődött. A cékla levelei nedvesen tartották a földet, semmilyen kórokozó nem támadta meg. Sajnos ahhoz kevés volt az a pár tő, hogy eltegyek belőle, de a nyári friss paradicsomigényünket fedezte.
Összességében elmondhatom, hogy próbálok harmóniában élni a természettel. Terelgetni a fejlődést, növekedést, nem beleavatkozni, csak amennyire muszáj. Pl a krumplibogárra a gyerekeket szabadítom rá, a földibolhára pedig a fahamut szórom ki. :) Bár nem lesznek katalógusba illő zöldségek, de finomak, egészségesek, vegyszermentesek. A nyáron eltett lecsónak érezni még télen is a nyár ízét. :) Még sokat kell tanulnom, de már most látszik, fentartható, fejlesztehető. Ez az az irány, ami nekünk kell.
A maradék, az egyelés, a "gaz", a "gyom" pedig hízlalja a malacokat (évek óta gazzal és konyhai maradékkal hízlalunk két hízót), édesíti a kecsketejet, csivitelésre buzdítja a papagájokat. A trágya pedig két évente táplálja a konyhakertet. Szintén vegyszermentes, gyógyszermentes, műtrágyamentes.
Szép napot!